Soukromé Agáty – jedna, možná dvě, možná desítky

Projekt: Odposlouchávací auto — Agáta

Zpět na projekty
 
15.05.2012

Iniciativa Vaše svoboda již od svého vzniku upozorňuje veřejnost na to, že se v České republice pohybují soukromé skupiny nelegálně používající odposlouchávací zařízení Agáta. Jedná se o zařízení pro lokalizaci telefonů v zájmové oblasti, oficiální název je IMSI CATCHER. Toto zařízení umí detekovat telefony a jejich čísla, které se nachází v okruhu několika kilometrů s přesností na metr. Ve spojení s dalšími zařízeními pak umí odposlouchávat hovory všech telefonů ve svém okolí.

Byť byla veřejnost např. ze strany bývalého rozvědčíka Karla Randáka několikrát ubezpečena, že není možné, aby s toto zařízení využívali soukromníci, opak je bohužel pravdou. Přiznává to i ředitel útvaru zvláštních činností Tomáš Almer, který pro Lidové noviny řekl: „Víme zcela prokazatelně, že tu takto operuje jedna, možná dvě Agáty.“ Experti tento počet však podle Lidových novin odhadují až na deset. Jedna z nich byla začátkem května zabavena detektivy z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (UOOZ) údajnému vyděračskému gangu.

Legálně přitom může Agátu v České republice používat pouze Policie ČR a Bezpečnostní informační služba (BIS), česká legislativa umožňuje její držení i jiným subjektům, avšak bez možnosti použití. Nabízí se však logická otázka, proč by někdo utrácel za několik desítek milionů za odposlechové zařízení, které by nepoužíval – proto souhlasíme s názorem T. Almera, že je potřebné zakázat již samotný prodej, respektive držbu takového zařízení.


Další informace:

  

 

Vyděrači odposlouchávali telefony. Kdo další má v Česku Agátu?

10.5.2012 PRAHA - Organizovaný gang policistů a zločinců ze severních Čech a Prahy disponoval špičkovou technikou, jakou používají pouze vybrané elitní útvary policie a tajné služby. Mezi jeho "nádobíčko" patřilo třeba odposlouchávací zařízení Agáta, jehož cena dosahuje až 20 milionů korun.

Celý článek naleznete na www.lidovky.cz

 

Vidím: Odposlechy z Agáty se zločincům vyplatí

10.5.2012 PRAHA - Odhalený gang vyděračů a policistů používal při svých zločinech vysoce sofistikovanou techniku. Poprvé se potvrdilo, že odposlechové zařízení Agáta za desítky milionů se dostane i ke kriminálníkům. Vyplatí se jim to, řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz člen sněmovní odposlechové komise Jan Vidím (ODS).

Celý článek naleznete na www.lidovky.cz

 

Gang vyděračů a policistů používal i špičkové zařízení "Agáta"

10.5.2012 Český organizovaný zločin si dovolil konkurovat speciálním policejním jednotkám a zařídil si pro usnadnění vydírání podnikatelů s pomocí aktivních kriminalistů vlastní policii se vším všudy. Gang minimálně jedenácti lidí (od 36 do 47 let), čítající několik podnikatelů, dva bývalé státní úředníky i pět aktivních policistů včetně šéfa obvodního oddělení v Liberci, pracovníka kriminálky a detektiva z jablonecké pobočky protikorupční policie, se s tím rozhodně nepáral

Celý článek naleznete na www.novinky.cz