Server IHNED.cz musí odstratit ukradenou fotku

Projekt: Rittig - boj proti mediální štvanici

Zpět na projekty
 
21.03.2014

Jde o klasický případ mediální štvanice. Objevíte se v blízkosti někoho, kdo je v hledáčku medií, na jeho straně a hned si na vás media něco najdou. Že jste nic neprovedli? Nevadí, ono se něco bulvárního určitě z vaší minulosti najde.

Mohla se o tom přesvědčit i advokátka Mgr. Katarína Kožiaková Oboňová z MSB Legal. Poté co si dovolila se objevit v kauze jízdenek v právním týmu na straně obžalovaných, vydal server ihned.cz článek:
Kauza Rittig: Jak se z bojovnice proti korupci stala advokátka obviněných z tunelování

Vlastní text nestojí za to komentovat, jelikož se jedná o klasickou mediální štvanici, ve které vyjadřují se "kapacity" formátu Václava Lásky a lidí z Transparenci International. Co však zajímavé je, je neprofesionální počínání editora článku Petr Koděry, který ukradl z osobního profilu Mgr. Oboňové fotografii z její svatby a použil ji ve svém článku. Mgr. Oboňová podala proti těmto bulvárním praktikám žalobu a uspěla.

Server Ihned musí odstranit soukromou fotku advokátky ukradenou ze sociální sítě. Předběžné opatření vydal soud pro Prahu 8.

Soud v předběžném opatření konstatuje:

„Ode dne 21.2.2014 je na výše uvedeném zpravodajském serveru zveřejněná soukromá svatební fotografie zobrazující žalobkyni. Žalobkyně neudělali souhlas s užitím ani rozšiřováním fotografie. Vzhledem k tomu, že se jedná o fotografii zachycující soukromý život žalobkyně nijak nesouvisející s její advokátní praxí, která je tématem článku, nejsou splněny podmínky pro použití fotografie podle ust. § 89 obč. zák."

dále soud konstatuje:

„Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se sice mohou bez svolení člověka pořídit nebo použít přiměřeným způsobem pro tiskové, rozhlasové, televizní, nebo obdobné zpravodajství, zde je však kladen důraz na přiměřenost použití. Zveřejnění svatební fotografie žalobkyně v souvislosti s článkem o její profesní činnosti požadavek přiměřenosti v žádném případě nesplňuje."

Plný text předběžného opatření