Jan Hrbáček z EURA: rychle, špatně, skandálně.

Projekt: Novináři

Zpět na projekty
 
17.04.2012

Aktualizace 9.5.2012

Je až neuvěřitelné, že je to právě Jan Hrbáček z Eura, kdo se pozastavuje nad tím, že šéfa odboru městského investora na pražském magistrátu Jana Beránka „někdo“ několik týdnů „sledoval“ a že to „pravděpodobně souvisí s Beránkovým zaměstnáním“. Více v jeho článku zde: http://www.euro.cz/id/fyedv8hp1ea01p4sce1x4gecw/detail.jsp?id=108662 Hrbáčkova silně vyvinutá novinářská etika mu nebrání v článku, bez jakékoliv souvislosti, svést toto sledování na „starou garda v čele s Romanem Janouškem a agenturou ABL Víta Bárty“. 

Panu Hrbáčkovi lze k jeho nově nalezenému smyslu pro zachování práva na soukromí a dalších základních svobod jen gratulovat. Kdyby špehování nebylo hlavní činností jeho údajného chlebodárce Karla Randáka a kdyby sám Hrbáček nemanipuloval s odposlechy a nezveřejňoval utajované skutečnosti, byl by tento jeho náhlý obrat přece jen o něco uvěřitelnější.

 

Původní článek:

Iniciativa Vaše svoboda má mnoho důvodů se domnívat, že pan redaktor Jan Hrbáček z týdeníku EURO slouží Randákovi tak rychle a servilně, že ani nestačí pořádně přepsat ukradený odposlech.

Před časem tak zveřejnil záznam rozhovoru mezi Romanem Janouškem a vysokým důstojníkem BIS (více zde). V pořadu Události ČT byl pak obhajovat svůj postup, kdy nesprávně zveřejnil i jméno tohoto důstojníka a ohrozil tak utajované skutečnosti a navíc v přepisu záznamu zaměnil důstojníka za Romana Janouška a naopak. Prohození aktérů přitom výrazně přispělo k obrovské skandalizaci důstojníka BIS, protože veškeré závadné skutečnosti na nahrávce (např. najmutí fotografa na Ivana Langera) na nahrávce uvádí pouze jedna osoba – ve skutečnosti Roman Janoušek.

Záznam jeho obhajoby této mimořádně nekvalitní novinářské práce v Událostech zde:

Události komentáře

Zdroj: Česká Televize, Události komentáře ze dne 2. 4. 2012. Celé video ke shlédnutí na webu ČT v sekci iVysílání

 

Závažná je podle něj už existence rozhovoru mezi lobbistou a důstojníkem BIS. Sám Hrbáček však v rozhovoru uvedl, že i on sám se stýkal s insidery (příslušníky zpravodajských služeb?) a údajně mu značnou dobu trvalo, než se mu je podařilo rozmluvit. Jak trefně podotýká server ceskapozice.cz zde, Hrbáček je tedy buď „práskač“ zpravodajských služeb, což by novinář být neměl, anebo vyzvídá utajované informace, což by neměl nikdo.

Ještě že se pana Hrbáčka zastal znalec zpravodajských poměrů, František Bublan, který mu pomohl alespoň obasnit, kdo je na nahrávce vlastně kdo. Jsou-li však podle Hrbáčka závažné už jen styky určitých osob, musíme v této souvislosti upozornit na nevysvětlené styky Františka Bublana s Karlem Randákem, více jsme psali zde.  A také na to, jak špatný vztah má Randák k řediteli BIS Jiřímu Langovi.